Domů » Novinky » LEOFOTO vs GITZO

LEOFOTO vs GITZO

LEOFOTO vs GITZO

Vhodný stativ je důležitou součástí výbavy mnoha fotografů. Zejména pro krajináře je neocenitelným pomocníkem při fotografování východů a západů Slunce nebo třeba podzimních zamlžených vodopádů. A pro krajináře se zalíbením v astrofotografii je stabilní stativ zcela nepostradatelný. Před pár lety, na mých fotografických začátcích, jsem vystřídal několik stativů značek různých výrobců a nakonec vsadil na prémiovou značku GITZO. Myslím, že není třeba tuto značku představovat a že o ní neslyšel snad jen málokdo. Po pročtení různých uživatelských recenzí, jsem pro sebe vybral stativ řady Mountaineer, konkrétně pak model GT2532, karbonový a výborně zpracovaný. Stativ se mnou procestoval lán světa a já byl vcelku spokojený, až na pár drobností. Trochu mi vadil systém uchycení středového sloupku, tedy spíše jeho demontáž a opětovné nasazení na stativ. Záměr inženýrů byl promyšlený, avšak v praxi to moc nefungovalo. Další věc, která mi vadila, byla jeho přepravní výška a váha, ale bral jsem to jako daň za stabilitu. Po připnutí stativu na batoh s foto výbavou trčel buď dole, nebo naopak nad hlavu. A já, prodírajíc se houštím na vyhlídky, se pořád někde o vyčnívající konce zachytával. Hledal jsem proto stativ s podobnou stabilitou a výškou pro focení, avšak nižší váhy a také menší přepravní výšky. No, co vám budu povídat, všechny mnou chtěné parametry se na žádném stativu nesešly. GITZO sice nějakou variantu čtyř sekčního stativu nabízel, ale já už nebyl ochoten utratit za něj příliš vysokou částku. Až nedávno se mi na doporučení kamaráda dostal do rukou stativ značky LEOFOTO. Konkrétně se jednalo o karbonový stativ s označením LS-324C, dodávaný v setu s nízko profilovou kulovou hlavou LH-40. Váha celého setu je úžasných 1,8kg, při nosnosti 15kg a pracovní výšce 170cm. Ale technickými detaily vás nudit nebudu, toto je uživatelská recenze, ve které se pokusím popsat mé vlastní zkušenosti.

Na obrázku níže je vidět porovnání přepravních výšek stativů, pro mě jeden z důležitých parametrů.

Jak je patrné, výška stativu LEOFOTO je o cca 12cm nižší. Z obrázku lze také vypozorovat, že LEOFOTO má, oproti GITZO, o jednu sekci nohou víc, tedy patří do řady čtyř sekčních stativů. Někdo může namítat, že se zvyšujícím počtem sekcí, úměrně klesá stabilita a nosnost stativu. V zásadě je tento argument správný a lze s ním jen souhlasit. Avšak u stativu LEOFOTO nedošlo k zeslabení spodní sekce, naopak byly použity trubky o vyšším průměru u horní sekce nohou.

Stativ LEOFOTO postrádá klasický středový sloupek, pevně spojený s hlavní konstrukcí. Je však součástí balení a lze jej velice rychle namontovat. Já středový sloupek používal jen výjimečně, při jeho vysunutí dochází ke snížení stability a ve výsledku může nějaký poryv větru celou sestavu snáze rozklepat. Díky absenci středového sloupku je potom složený stativ kompaktnější.

Co se týká pracovní výšky, tak ta je v porovnání se stativem GITZO shodná. Podle mě se však používáním stativu ve výšce očí fotograf připravuje o jiný pohled, o jinou perspektivu. Osobně používám stativ v drtivé většině případů rozložený tak maximálně ze 2/3, k jeho plnému rozložení přistupuji pouze při potřebě vyrovnat nerovnosti terénu.

Dále bych se rád zmínil o kvalitě zpracování. Jak již jsem se zmínil, stativ je vyroben z karbonu a systém zamykání nohou je řešen otočnými zámky, které osobně považuji za ideální a to z hlediska manipulace s nimi i v silných zimních rukavicích a také proto, že prakticky nehrozí riziko poškození zámku ulomením jakékoliv části. Jedná se tedy o stejný systém, jako na stativu GITZO. Chod zámků je plynulý a k plnému zajištění dojde s minimální námahou.

Systém aretace nastavení úhlu nohou je stejně jako na stativu GITZO řešen pomocí západky a úhel je možné měnit ve třech pozicích, až do téměř 180° rozložení, kdy je minimální pracovní výška pouhých 14cm. Západku lze bez obtíží taktéž ovládat i v silných zimních rukavicích. Pro mě veliká výhoda.

A teď k samostatné kulové hlavě. Její zpracování je opět parádní a v tomto směru není co vytknout. Při váze pouhých 500g má nosnost neuvěřitelných 25kg a její výška je také pouhých 83mm. Osobně mě velice těší nahrazení aretačního kolečka páčkou. Nevím proč, ale pracuje se mi s ní lépe a citlivěji. Aretace panoramatického pohybu je řešena malým kolečkem, stejně tak funkce „friction control“, která umožňuje nastavit omezení pohybu kulového čepu přesně na váhu nasazené sestavy. Po povolení hlavní aretační páčky tak zůstává sestava ve stále stejné pozici a nehrozí její přepadnutí do stran, ale je možné s ní naprosto plynule hýbat a vyladit tak kompozici na 100%.

Co říci tedy závěrem? Po pár týdnech používání stativu i s těžkou sestavou pro mé astro pokusy, musím konstatovat, že se tento stativ LEOFOTO plně vyrovná stativu GITZO a to jak vysoce kvalitním dílenským zpracováním, tak užitkovými vlastnostmi. Pokud si pak porovnáme cenu setu Leofoto LS-324C + LH40 s cenou stativu GITZO s nějakou vhodnou kulovou hlavou taktéž značky GITZO, máte jasného adepta na vítěze.

.

.

.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace